CITTASLOW BELEDİYELERİN ULUSLARARASI KOORDİNASYON GÜZ TOPLANTISI KKTC’ DE YAPILDI!

633

Cittaslow Belediyeler’ in Uluslararası Koordinasyon güz toplantısı ilk kez ülkemizde yapıldı. Toplantı Cittaslow Yeniboğaziçi’ ne bağlı Mormenekşe köyündeki Aziz Nikolas Kilisesinde, Cittaslow Turizmi” başlığı altında düzenlendi. Toplantıya, Türkiye, Polonya ve İtalya’dan , Cittaslow ağına üye olan belediyeleri temsilen başkan ve temsilcileri, Cittaslow Başkanı Sn. Stefano Pisani ve Genel Sekreteri Sn. Pier Giorgio Olivetti’nin yanı sıra Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Mehmetçik Belediye Başkanı ve ayni zamanda Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ağ Başkanı Cemil Sarıçizmeli katıldı. Toplantının açılış konuşmalarını Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sariçimeli ve Cittaslow Başkanı Stefano Pisani yaptı.

 

‘’ Sarıçizmeli, Cittaslow dışa açılan bir penceremizdir ‘’

Sarıçizmeli, toplantı’ nın kendileri için çok önemli ve ayrıcalıklı olduğunu belirterek, ülke olarak Cittaslow’ un dışa açılan bir pencere olduğunu, tanınma konusunda dış temsilciliklerde birtakım sorunların ve engellerin olduğunu bu engelleri ve sorunları aşmak için Cittaslow’ un büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Organizasyonun hazırlanması aşamasında Ulusal bazda Cittaslow’ un ülkemizde tanıtılması ve farkındalığın artırılması adına profesyonel bir çalışma yürüttüklerini, ülkenin tanıtımına katkı koymak adına organizasyon etkinlikleri çerçevesinde Kuzey Kıbrıs ağı Cittaslow üye kentlerinine ziyaret ve geziler düzenlediklerini belirtti. Sariçimeli, ülkenin turizm potansiyelinin ne yazık ki arzu edilen noktada olmadığına değinerek, ülkenin kendini tanıtabileceği, kendi farklılığını ön plana çıkartabileceği, ülkeyi ziyaret eden insanların Kıbrıs kültürünü yaşayabileceği, Kıbrıs mutfağını görebileceği, Kıbrıs insanını tanıyabileceği esas alan bir turizm modelini arzuladıklarını söyledi.  Ayrıca Cittaslow’ un bir siyaset düzeni, din ve Irk ayrıcalığı konularını içerisinde barındırmayan çok ender ve güzide bir topluluk olduğunu, bugün dünya içerisinde bulunan otuz ülkede temsiliyeti olan Cittaslow birliği dünya’ nın büyük, en güzel ve her şeyden öte en anlamlı organizasyonlarından biri olduğunu belirtti.

Cittaslow Başkanı Stefano Pisani de konuşmasında, Cittaslow kuruluşunun siyasi bir organizasyon olmadığının altını çizerek, Cittaslow turizmi’ nin sadece tatil anlamına gelmedigini, kentlerin bir birlerini tanıması ve turizm modellerinin geliştirilmesi anlamına geldigini vurguladı.

Açılış konuşmaları’ nın ardından toplantıya geçildi. Toplantı arasında başbakan Ersin Tatar da Cittaslow temsilcileri ile tanıştı ve onları KKTC de görmekten duyduğu memnuniyetini dile getirerek bu toplantının gerçekleşmesini sağlayan, KKTC de yapılması için uğraş veren KKTC Cittaslow ağı belediyeleri’ ni kutladı.

 

Leave A Reply