FESTİVALLERİMİZ

Geleneksel FESTİVALLERİMİZ

554
Üzüm Festivali

Üzüm Festivali

50 Yılı aşkın süredir düzenlediğimiz Geleneksel Üzüm Festivalimiz her yıl olduğu gibi bu yılda çok renkli geçecek. Halk oyunları, sanatçılar ve daha birçok etkinlikle siz değerli halkımızla festivalimizi gerçekleştireceğiz. Adanın en eski festivali olan ve KKTC’nin tümünün ilgi gösterdiği Geleneksel Üzüm Festivali bu yıl 57. kez gerçekleştirilecek. Mehmetçik denildiğinde insanların aklına üzüm ve üzümden elde edilen ürünler ve festival gelir. Bölgeye kalkınma ve canlılık getiren festivali her yıl daha ileriye taşımak için can atıyoruz.

Toprak Ana Günü

Toprak Ana Günü

Bu yıl 3. kez düzenlenecek olan Toprak Ana günü, halkımızın toprağa, doğaya, üretime olan ilgi ve sevgisinin nişanesi olarak gelenekselleşiyor. Slow Food üyeleri her yıl 10 Aralık gününü Terra Madre – Toprak Ana günü olarak kutlar. Toprağa değerini veren üreticileri, ürünleri tanıtır. Yiğidin hakkını yiğide demektir biraz da bugün. Belediye Başakanımız Sayın Cemil Sarıçizmeli “Toprak Ana Günü”nün yerel mutfağın ve sağlıklı gıdanın öne çıkarılması ve dünya çapında fark edilmesi bakımından önemli bir gün olduğuna işaret edip, bu günün, tüm dünyada fast food zincirlerine karşı duruşun ve yerelin korunmasının simgesi haline geldiğini söyledi.

Diğer Festivallerimiz

Diğer Festivallerimiz

Çünkü; bulundukları iklime, toprağa, coğrafyaya ait, binlerce yılda uyum sağlamış, güçlü, farklı stres (tuzluluk, susuzluk, hastalıklar, böcekler, iklim değişiklikleri) ortamlarına dayanıklı ve daha besleyici tohumlarımız yerine tek tip hibrit ve GDO’lu tohumlara bağımlı kalmak, açlığa davetiye çıkarmaktır. Çünkü, bir tarafta bu dirençli ve besleyicigen kaynaklarımızı yitiriyor, patentli sertifikalı tohumları yaygınlaştırıp tohum tekellerini zenginleştirip yerli tohumları tohum bankasına hapsederken, diğer yanda gıda güvenliğimizi çok uluslu birkaç şirketin eline bırakıyoruz.

 

Leave A Reply