CITTASLOW KENTLERİ

CITTASLOW KENTLERİ Cıttaslow ve Slowfood

761
Mehmetçik Belediyesi

Mehmetçik Belediyesi

Belediyemiz Haziran 2016’da 3.Cıttaslow bölgesi olarak kabul edilmiştir. Kıbrıs’ta 3. Kez CITTASLOW bölgesi ilan edilmesinin ardından artık Kıbrıs CITTASLOW ülkesi olmaya adaydır. Artık KKTC dünyanın dört bir yanında üyeleri olan Cittaslow Birliği’nde tanınıyor ve bayrağı dalgalanıyor.Cittaslow Birliği Uluslararası Genel Başkanı Stefano Pisani, Genel Sekreteri Pier Giorgio Olivetti katılımıyla gerçekleşen toplantıda atılan imzalarla ulusal ağın kuruluşu tamamlandı.Başkanımız Sayın Cemil SARIÇİZMELİ’nin belirttiği gibi halkımızın da desteğiyle yavaş şehir olma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz.

Lefke Belediyesi

Lefke Belediyesi

Cittalow üyelik belgesi ve bayrak, 7 Kasım 2015’te İsveç’in Falköp şehrinde düzenlenen toplantıda Lefke belediyesine verildi. Lefke’nin çok önemli avantajı olan kültür, geleneksel köyler, mimari karakter, yerel ürünler, tarihi eserler, geleneksel el sanatları, alternatif turizm potansiyeli, organik tarım, doğal güzellikler, verimli topraklar, doğal su kaynakları ve sükuneti ile “Lefke sükunet doğasında” diyerek cıttaslow için seçilen slogan, Lefke’nin ruhunu yansıtıyor. Ülkenin geleceğinin turizmde olduğunu bilen yöneticiler cıttaslow ve birlikte slowfood hareketi ile bunun temelini sağlamlaştıracaklarını biliyorlar. Kasım 2015’te imzalanan anlşmayla Lefke ve ona bağlı 13 köy için yenibir dönem başlamıştır.

Yeniboğaziçi Belediyesi

Yeniboğaziçi Belediyesi

Yeniboğaziçi Cıttaslow birliğine üye olmasıyla birlikte ‘Turkish Republic of Northern Cyprus’ adı ilk kez birliğin kayıtlarına girmiş oldu. Hedeflerini şöyle sıralamışlar; ‘Bölgemize özgü yerel değerlerin korunup geliştirilebilmesi içinde Yavaş şehir (Cittaslow) projesinin bölgemizde hayat bulması temel hedefimizdir. Yeniboğaziçi Belediyesi, ikamet edenlerin ve yerel tarımın refahını korumaktan gurur duyuyor. Belediye, yavaş yemek ve yavaş yaşam kavramlarını her gün uygulama ve yaşamda uygulamak için Cittaslow’un etkenlerini desteklemekte ve teşvik etmektedir. Sakinleri, bu yavaş ve sağlıklı yaşam biçimine ve geleneksel Kıbrıs’ın iyi yemek, el sanatları ve yavaş Akdeniz yaşantısı kültürlerine saygı göstermeleri için hoş geldiniz diyoruz.’

 

Leave A Reply